Statystyki i ciekawostki branży energetycznej

2018-06-29T12:14:39+00:00 11 stycznia 2016|

Początek roku obfituje w wiele ciekawych statystyk i podsumowań różnorodnych działań w branży energetycznej, które miały miejsce w 2015 roku. Niemcy,jak wynika z najnowszego raportu, pokrywają już jedną trzecią zapotrzebowania na energie elektryczną ze źródeł odnawialnych. Bierzmy przykład z naszych sąsiadów Emotikon smile
Restrukturyzacja zaopatrzenia Niemiec w energię elektryczną robi widoczne postępy. Udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w wytwarzaniu prądu wyniósł w 2015 roku 32,5 procent. Rok wcześniej było to jeszcze 27,3 procent.
Udział energetyki odnawialnej w pokryciu zapotrzebowania na energię elektryczną osiągnął tym samym nienotowany dotąd poziom, wynika z aktualnej analizy niemieckiego think-tanku Agora Energiewende. Za tak duży wzrost energii z OZE odpowiedzialny jest przede wszystkim rozwój energetyki wiatrowej. W ostatnich dwóch latach uruchomione zostały dwie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 8,3 GW. Tym samym produkcja energii z wiatru wzrosła o 50 procent.
Mniej dynamiczny był rozwój energetyki słonecznej i korzystanie z biomasy jako źródła energii. Od dwóch lat kuleje też przemysł fotowoltaiczny. Zgodnie z planami rządu rocznie miało trafiać do sieci 2,4 GW energii ze słońca, według dotychczasowych szacunków w 2015 roku było to tylko niespełna 1,4 GW.
Zużycie energii elektrycznej w 2015 roku wzrosło w porównaniu z 2014 o około 1 procent, produkcja energii o ponad trzy procent. Sytuacji tej winne są przede wszystkim elektrownie węglowe, które mimo rozwoju energetyki odnawialnej prawie nie ograniczyły swojej produkcji. Nadmiar prądu z węgla kamiennego i brunatnego sprzedawany jest za korzystne ceny za granicę, do sąsiadów.
Według think-tanku Agora Energiewende Niemcy mają obecnie po Skandynawii, najniższe giełdowe ceny energii. Do sąsiadów eksportowane jest około ośmiu procent wytworzonej w Niemczech energii z węgla. Głównymi odbiorcami są Holandia, Austria i Francja.
źródło: “Made for Minds”