Jaka powinna być instalacja elektryczna we współczesnym domu?

2018-06-29T12:13:24+00:00 8 czerwca 2016|

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek w jaki sposób funkcjonują instalacje elektryczne w waszym domu lub firmie? Czy są poprowadzone w zapewniający bezpieczeństwo sposób? Jak uniknąć awarii i zakłóceń w dostawach prądu? Czy można uniknąć nieplanowanych wydatków związanych z wadliwym montażem?

Dziś wzięliśmy pod lupę optymalizację pracy instalacji elektrycznych i przedstawiamy kilka cennych rad jak uniknąć najczęstszych błędów:

Kable poprowadzone w nieprawidłowy sposób

W starym budownictwie z powodu oszczędności towarów deficytowych, kable były prowadzone w najdziwniejszy sposób, często zagrażający bezpieczeństwu, np. instalacje ukośnie. W przypadku przewiercenia kabla wiertarką, nie tylko będziemy zmuszeni do jego wymiany ale również narażeni na zagrażające życiu porażenie prądem. Dlatego też, warto zastosować się do ogólnie funkcjonujących we współczesnym budownictwie zasad.  Obecnie przewody prowadzimy po ścianie, w pionie lub poziomie, około 30cm od sufitu. Przewód wprowadzamy do pionu tak żeby biegł w linii prostej dokładnie nad włącznikiem lub gniazdkiem. Jeśli chcemy zminimalizować koszty zakupu kabli, możemy się również zdecydować na tzw. metodę „bezpuszkową” Polega ona na prowadzeniu kabla przy podłożu na poziomie gniazd. Należy jednak upewnić się, że inne instalacje nie biegną tą samą drogą np. rury doprowadzające wodę do kaloryferów, tak by cały montaż odbył się bezkolizyjnie. Popularne jest także stosowanie tzw. układu pierścieniowego, w którym obwód tworzy zamkniętą pętlę, gdyż przerwanie ciągłości przewodu w jednym miejscu nie powoduje wtedy odcięcia prądu w żadnym z gniazd. Z kolei zwłaszcza w dużych pomieszczeniach, korzystne jest zasilanie gniazd z dwóch różnych obwodów. W ten sposób wyłączenie jednego z nich nie unieruchamia wszystkich zainstalowanych w pomieszczeniu urządzeń.

Błędnie obliczona moc przyłączeniowa

Biorąc pod uwagę jak z roku na rok rośnie moc coraz to nowych sprzętów elektrycznych a instalacja , którą montujemy będzie nam służyła minimum przez kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat, warto zastanowić się nad zakupem i poprowadzeniem przewodów trójfazowych. Unikniemy wtedy sytuacji , w której będziemy zmuszeni do wymiany przewodów ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na moc. Wystarczy zapoznać się ze specyfikacją techniczną większości sprzętów by podjąć właściwą decyzje. Zawsze planując moc przyłączeniową trzeba założyć bezpieczny zapas.

Uziemienie instalacji

Uziemienie instalacji było rzadkością w dawnym budownictwie. Obecnie jest to warunek konieczny , który ze względów bezpieczeństwa należy bezwzględnie spełnić. Ochroni nas ono przed przebiciem groźnym dla człowieka, zadba również o dobry stan techniczny urządzeń elektrycznych.

Nadmiar gniazdek

Nasze zapotrzebowanie na moc przyłączeniową stale się zmienia, kupujemy i użytkujemy sprzęty o zróżnicowanych parametrach. Gdy do każdego z gniazdek podłączymy kilka sprzętów, wpiętych do tego samego obwodu jest prawdopodobne, że dojdzie do przeciążenia instalacji. Jeśli „wysadzanie korków” (bezpieczników) jest częstym zjawiskiem , to sygnał warto przemyśleć stworzenie kilku odrębnych obwodów w najbardziej przeciążonych miejscach.

Przestrzeganie tych prostych zasad podczas montażu lub remontu instalacji, z pewnością pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek a przede wszystkim zagwarantuje bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania sprzętów elektrycznych.

Aby poznać, jak korzystna jest nasza oferta sprzedaży energii wejdź na https://energymatch.pl/oferty/ i zostaw swoje dane.