Wakacyjny wyjazd? Wyłącz w domu urządzenia.

2018-06-29T12:13:24+00:00 25 lipca 2016|

Wakacyjny wyjazd? Wyłącz w domu urządzenia.

Sezon wyjazdów urlopowych trwa w najlepsze.  Poza długą listą urządzeń i gadżetów, które powinniśmy ze sobą zabrać na wymarzony wypoczynek, nie zapominajmy o tych pozostających w domu. Przed dłuższą nieobecnością warto zadbać o bezpieczeństwo naszego domostwa oraz oszczędność energii. W końcu w interesie każdego turysty leży posiadanie głowy wolnej od zmartwień.

Uwaga na burze

Większość urządzeń elektrycznych po wyłączeniu przyciskiem nadal pracuje w trybie czuwania (stand-by). Podczas pobytu poza domem warto pamiętać, żeby wyjąć z gniazdek wtyczki najczęściej używanych urządzeń takich jak telewizor, router, komputer, dekoder, antena, czy sprzęty AGD. W przypadku wystąpienia letniej burzy piorun może dostać się do naszego mieszkania poprzez sieci elektryczne, anteny telewizyjne, instalacje internetowe i telefoniczne, a wtedy uszkodzić może wszystkie urządzenia do nich podłączone. Należy pamiętać, że piorunochrony nie stanowią zupełnej ochrony przed skutkami burzy.

Sprzęty również potrzebują odpoczynku

Poza drobnymi sprzętami warto też dać odetchnąć tym większym. Można opróżnić zamrażarkę z zapasów i odłączyć również lodówkę, chyba że w naszej lodówce mamy dostępną opcję „tryb wakacyjny” – wykorzystującą minimum energii. Sprytnym rozwiązaniem będzie również wyłączenie „korków”, co pozwoli to złapać oddech naszemu portfelowi. Oczywiście dla bezpieczeństwa nie powinniśmy rezygnować z wszelkiego rodzaju alarmów, które będą w stanie poinformować nas o zagrożeniach takich jak włamanie

Wyłączamy wodę i gaz

By mieć całkowitą pewność, że nasze domy będą zabezpieczone podczas wyjazdu, nie wystarczy jedynie zakręcenie kurków kranu i kuchenki. Najrozsądniej będzie zakręcić zupełnie główne zawory gazu i wody. Tak, by nie groziło nam zalanie sąsiada lub niebezpieczny wybuch gazu. Zamknąć powinniśmy też zawory ogrzewania i kurki od kaloryferów.

Minimalizacja ryzyka – spokojny wypoczynek

Chociaż wyłączanie wszystkich sprzętów i zamykanie zaworów może nam się wydawać dosyć kłopotliwe, jest ono gwarancją spokoju podczas wyjazdu. Z pewnością warto poświęcić kilka minut by uniknąć niechcianej awarii, zalania lub innych nieplanowanych problemów, a w nagrodę poza niższymi kosztami, mieć po prostu święty spokój podczas wyjazdu.