Jak wybrać optymalną taryfę dla naszego domu?

2018-06-29T12:13:24+00:00 31 sierpnia 2016|

Poza możliwością zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, konsumenci mają również możliwość zmiany obowiązującej ich taryfy.  Czym one się różnią? Jak dobrać najbardziej dopasowaną do naszego zużycia energii? Jak zaoszczędzić najwięcej?

Taryfy dla gospodarstw domowych oznaczone są dwoma symbolami: G11 oraz G12.

Taryfa G11 to taryfa jednostrefowa, cechuje się stałą ceną energii elektrycznej niezależnie od pory i dnia tygodnia, dlatego też uważana jest za najbardziej uniwersalną dla przeciętnego odbiorcy.

Taryfa G12 to natomiast taryfa dwustrefowa, co oznacza, że cena energii spada poza godzinami szczytu. Niższa stawka obowiązuje przez 10h w ciągu doby, nocą między 22 a 6 rano (tzw. dolina nocna) oraz w ciągu dnia od 13-15 (tzw. dolina dzienna) Wyższa stawka obowiązuje przez pozostałe 14 godzin w ciągu doby.

By maksymalnie wykorzystać zalety taryfy G12 musimy sami ocenić, czy jesteśmy w stanie zaplanować obowiązki domowe na godziny nocne np. włączając pralkę  i zmywarkę po godzinie 22. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób, które pracują na nocną zmianę, są na emeryturze lub po prostu spędzają dzień w domu by wykorzystać dolinę dzienną.

Jeśli w gospodarstwie domowym jest wielu odbiorców, korzystających głównie ze sprzętu AGD, RTV i oświetlenia w ciągu całej doby z równomiernym natężeniem, bardziej dopasowana z pewnością będzie taryfa G11.

Poza taryfami G11 i G12 istnieją dostępne również ich modyfikacje. Jedną z nich jest taryfa G12w nazywana taryfą weekendową. Niższe stawki obowiązują od godziny 22 w piątek do godziny 6 rano w poniedziałek.

Coraz popularniejsza staje się taryfa z gwarancją stałej ceny energii podczas obowiązującej umowy. Zwykle jest to okres 12 miesięcy. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne gdy w perspektywie mamy nieustanne podwyżki cen prądu.

Jak zatem wybrać taryfę, która zoptymalizuje nasze zużycie nie przysparzając dodatkowych kosztów?

Warto sporządzić grafik naszego codziennego zużycia, w jakich godzinach korzystamy najwięcej ze sprzętów, oświetlenia i porównać je ze strefami czasowymi obowiązującymi w poszczególnych taryfach. Taka wiedza pomoże nam podjąć świadomie najkorzystniejszą dla domowego budżetu decyzję.