Na czym gotować – wybieramy najlepszą kuchnię

2018-06-29T12:13:24+00:00 29 sierpnia 2016|

Kuchnia gazowa, ceramiczna, a może indukcyjna? Którą wybrać? Przyglądamy się kosztom oraz innym właściwościom poszczególnych rozwiązań.

Starając się dokonać najbardziej optymalnego wyboru warto dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety każdej z trzech technologii. Szczególnie, jeśli na co dzień przygotowujemy posiłki dla całej rodziny, różnice w sposobie użytkowania (czasie gotowania, poborze energii a także kosztach użytkowania) mogą w niedługim czasie porządnie nas zniechęcić do gotowania. Nawet jeśli z przyczyn technicznych nie możemy zainstalować wybranego rozwiązania to ważne by wybór był dla nas jak najbardziej optymalny.

tab

Używając mocnej płyty gazowej możemy skrócić czas przygotowania potraw niemal o połowę (z 9 min 11 s na palniku 1500 W z odkrytym garnkiem do 4 min 50 s na palniku 3300 W z przykrytym garnkiem wg badania Audytorzy R Laboratoria Świat Jakości AGD), a także zoptymalizować pobór energii potrzebnej do zagotowania wody (0,0326 m3 gotując na palniku, 3300 W pod przykryciem). Niestety sprawność mocnych palników podczas takiego „szybkiego” gotowania jest dużo niższa.

Najszybciej gotuje się używając garnka dopasowanego do wielkości pola grzewczego z przykrywką. Jest to również najtańsza opcja (zużycie to 0,134 kWh). Najwięcej energii tracimy natomiast gotując na garnku o średnicy mniejszej niż średnica pola grzewczego. Wynika to z faktu, że palnik grzeje „powietrze”, a energia ucieka nam „bokiem”. Sprawność płyty grzewczej we wszystkich przypadkach jest bardzo podobna.

Wnioski z porównania poszczególnych rozwiązań nasuwają się same. Osobom często gotującym pod dużą presją czasową najbardziej opłaca się wybrać płytę indukcyjną o dużej mocy, dzięki której najmniej czasu spędzimy w kuchni. Co ważne, duża moc wcale ni musi oznaczać zwiększonego zużycia energii – duża różnica w czasie przygotowania nie jest kompensowana wzrostem poboru mocy w stopniu, który odczuwałby końcowy użytkownik. Z kolei wybór tańszej płyty ceramicznej zapewne będzie oznaczał duże zużycie energii. Jej koszt obniżyć możemy wybierając prąd od Energy Match, dzięki czemu niski koszt nabywczy energii elektrycznej może zbilansować jej wyższy poziom zużycia. Podobnie w przypadku palników gazowych, również ich zużycie warto bilansować atrakcyjną ofertą zakupu gazu od Energy Match. http://www.wybierztanigaz.pl

Źródło: Audytorzy R Laboratoria Świat Jakości AGD http://www.audytorzy.com/img/file/Badania%20AGD/Porownanie%20plyt%20grzewczych.pdf