Perowskity – przełom w świecie energetyki słonecznej?

2018-06-29T12:13:24+00:00 1 sierpnia 2016|

Perowskity – niezwykłe związki organiczne, które występują naturalnie w przyrodzie, lecz można je wytworzyć również w labolatorium. Ich unikalne właściwości sprawiają , że można z nich pozyskać energię elektryczną, ponadto rozpuszczają się w rozpuszczalnikach co z kolei, pozwala na łatwe rozprowadzanie ich cząsteczek na elastycznych powierzchniach- plastiku lub folii, metodą napylania czy druku.

Dzięki małej wadze i niskim kosztom pozyskiwania możemy sobie wyobrazić jak szerokie odnajdą zastosowanie. Kolejną zaletą perowskitowych ogniw jest fakt, że można nadawać im dowolny kształt i przytwierdzać do dowolnego materiału. Niewykluczone,  jest to, że za kilkanaście lat ludzie będą mieszkać w domach, których dachy i szyby pokryte będą perowskitowymi modułami fotowoltaicznymi.

Założycielka Saule Technologies Olga Malinkiewicz zaprezentowała mały, elastyczny perowskitowy moduł fotowoltaiczny, który jest stanie naładować telefon komórkowy. Wynalazek Saule Technologies jest sporym przełomem w dziedzinie fotowoltaiki.

Obecnie porowadzone są kolejne badania nad podwyższeniem sprawności modułów perowskitowych, które w danym momencie są na poziomie sprawności znanych nam  dobrze i mających szerokie zastosowanie ogniw krzemowych.