Elektrownie hybrydowe na ogromną skalę

2018-06-29T12:12:01+00:00 6 września 2016|

W mieście San Luis na terenie Arizony, na obszarze 240 ha, niedaleko granicy z Meksykiem powstaje elektrownia hybrydowa. Elektrownia ta będzie pracowała korzystając z energii wiatru i energii słonecznej. Uruchomienie Solar Wind Energy Tower jest planowane na 2018 rok. To już nie pierwszy pomysł na uruchomienie  tego typu elektrowni. W latach 60. ubiegłego wieku pojawiły się pierwsze pomysły na połączenie energetyki wiatrowej i słonecznej.

 To unikalne rozwiązanie ma wiele zalet. Elektrownia będzie wieżą, która może pracować 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Nie potrzebuje ona jakiegokolwiek paliwa i nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery. Koszt planowanej budowy to około 1,5 mld dolarów. Będzie ona wyższa niż budynek World Trade Center,  jej wysokość ma sięgnąć 658 metrów.  Prognozy mówią, że  najcieplejsze miesiące mają przynieść nawet 1200 MW energii, porównywalnie do elektrowni jądrowych. Natomiast jej średnia moc to około 435 MW.

 Będzie ona działać dzięki prostemu zjawisku fizycznemu. U szczytu wieżowca rozpylana będzie woda.  Delikatna mgiełka, która zwiększy ciężar powietrza. Powietrze następnie będzie opadać ze zwiększoną prędkością, co doprowadzi do wiatru, który napędzi turbiny wiatrowe znajdujące się na dole wieży. Cały projekt został podparty wykorzystaniem warunków pogodowych Arizony, gdzie powietrze jest suche i gorące, dzięki czemu cały system będzie funkcjonował bez zarzutu.

Źródło www.windpowerengineering.com