Prognoza przyrostu mikroinstalacji

2018-06-29T12:12:01+00:00 13 września 2016|

Ministerstwo Energii przedstawiło prognozy spodziewanego w najbliższych latach przyrostu liczby mikroinstalacji.

Zabrakło prognoz  rozwoju rynku prosumenckiego na etapie tworzenia ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, w której Ministerstwo Energii zdecydowało się na diametralną zmianę zasad systemu rozliczeń, z którego mogą korzystać teraz prosumenci.

Nowości jest system tzw. opustów, który obowiązuje od 1 lipca br., autorzy nowelizacji ustawy o OZE, czyli de facto urzędnicy Ministerstwa Energii, nie zdecydowali się na przedstawienie prognozy, jak ich zdaniem nowy system wpłynie na rozwój rynku prosumenckiego.

Ministerstwo nie informowało o skutkach regulacji osobną opinią aż do ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, co tłumaczono faktem, że w przypadku poselskich projektów ustaw nie ma obowiązku przygotowania OSR, chociaż wiadomo było, że za przygotowaniem tej nowelizacji stoją nie posłowie, ale Ministerstwo Energii.

Prognozę na temat zakładanego przez rząd rozwoju rynku mikroinstalacji przedstawił kilka tygodni po przyjęciu nowelizacji ustawy o OZE wiceminister energii Andrzej Piotrowski, udzielając wywiadu “Gazecie Prawnej” i szacując przyrost liczby mikroinstalacji na około 50 – 100 tys. rocznie.

– Prace nad ustawą trwały raptem parę miesięcy. Nie byliśmy w stanie zrobić takich wyliczeń. W momencie, kiedy pojawiły się jednak jej założenia, sprawą od razu zainteresował się rynek. Mocno wsłuchiwaliśmy się w to, co mówią dostawcy i jakie mają plany sprzedażowe. Odrzuciliśmy parę huraoptymistycznych założeń, że w ciągu kilku lat będzie milion nowych instalacji. Sądzę, że racjonalne są wyliczenia mówiące o 50-100 tys. urządzeń w okresach rocznych – mówił w wywiadzie dla “Gazety Prawnej” wiceminister Piotrowski.

Teraz inne wartości na temat szacowanego przez ME tempa rozwoju polskiego rynku prosumenckiego znajdziemy w odpowiedzi na interpelację poselską.

W tej odpowiedzi resort energii szacuje, że skumulowana liczba mikroinstalacji na koniec 2016 r. wyniesie 8 tys., a w latach 2017-2020 będzie się powiększać o 20 tys. rocznie, dzięki czemu w 2020 r. osiągnie liczbę 80 tys. Obecnie liczbę mikroinstalacji ME szacuje na ok. 4 tys.

Źródło: www.Gramwzielone.pl