Drugi port na świecie zasilany wyłącznie panelami fotowoltanicznymi

2018-06-29T12:12:00+00:00 24 października 2016|

Port lotniczy w mieście George jest pierwszym w Afryce i  drugim na świecie lotniskiem zasilanym wyłącznie za pomocą paneli fotowoltanicznych.

Dwa tysiące paneli PV zainstalowanych na lotnisku produkuje o 88 proc. więcej energii, niż ono potrzebuje, a bieżące koszty zaopatrzenia w energię zmniejszyły się o 40 proc. Kolektory słoneczne działają na lotnisku od roku. Przez ten czas port zmniejszył emisję dwutlenku węgla o około 1,2 tys. tony.

Mimo słonecznej lokalizacji, sieć energetyczna portu jest również podłączona do generatorów zasilanych paliwem. To kwestia bezpieczeństwa – lotnisko przecież nie może zostać bez zasilania, a czasem nawet na południu Afryki zdarzają się pochmurne, deszczowe dni. To za sprawą m.in. pobliskich gór, które tworzą swoisty mikroklimat.

 Efektu jaki uzyskało lotnisko w RPA nie jest jednak taki prosty do powtórzenia w przypadku każdego innych tego typu obiektu. Z jednej strony w RPA jest znacznie więcej dni słonecznych niż pochmurnych, a z drugiej rozwiązane zastosowane w George da się zastosować raczej w przypadku mniejszych lotnisk gdyż rocznie odprawia ono tylko 700 tys. pasażerów

 

Źródło:  RynekInfrastruktury.pl