Holenderski generator fal Delta One

2018-06-29T12:12:00+00:00 26 października 2016|

Holenderscy inżynierowie stworzyli  eksperymentalny kompleks, który umożliwia tworzenie fali wodnych o wysokości do 4,5 m i szerokości do 5 metrów. Według naukowców, ich alternator produkuje największe stworzone przez człowieka odpowiedniki fal oceanu. Generator Delta Flume  to rynna o długości 300 metrów, wysokości 9,5 m i szerokości 5 metrów. Na jednym z jego końców znajduje się ogromna metalowa płytka, która pod wpływem czterech tłoków porusza się i tworzy  na powierzchni wody fale.

Na drugim końcu rynny znajduje się tama, która ma na celu powstrzymać cios przychodzącej fali. Budynek Delta Flume służy naukowcom z Holandii do badania i późniejszego odtwarzania fal, hamujących ewentualny atak morskiego żywiołu.

Fale powstające dzięki maszynie są wysokie na pięć metrów. Nie chodzi jednak wyłącznie o to, aby generować wysokie fale, ale też o to, aby sprawdzać, jak sztormy i przypływy wpływają na brzeg. Obserwacje pozwolą zabezpieczyć ląd przed powodziami.

– Powodzie to jeden z głównych problemów w Holandii, dlatego chcemy przetestować, jak pod wpływem wody zachowywać będą się groble – powiedział ekspert ds. przybrzeżnych Bas Hofland. Połowa ludności Holandii mieszka na terenach znajdujących się poniżej poziomu morza. Aby zapobiec powodzi w kraju tworzone są specjalne mechanizmy obronne. Ich długość całkowita obecnie ponad trzy tysiące kilometrów.