Inteligentne liczniki zastąpią tradycyjne

2016-10-19T08:35:18+00:00 19 października 2016|

Wciąż w większości gospodarstw domowych i firm zamontowane są liczniki tradycyjne tzw. „zegarowe”  W nadchodzących latach  mają je zastąpić tzw. „inteligentne liczniki”. To nowe urządzenia  stworzone do zdalnego odczytu, które umożliwią odbiorcom szczegółowe, bezbłędne  monitorowanie zużycia energii elektrycznej. Oznacza to, że dobiegnie końca kłopotliwe prognozowanie  zużycia energii i wystawianie faktur zaliczkowych.

 Po wprowadzeniu inteligentnych liczników odbiorca będzie płacił za faktycznie zużytą energię. Każdy, posiadacz nowego licznika z dostępem do Internetu, w każdej chwili będzie mógł sprawdzić ile zużył jej do tej pory ( operatorzy systemów elektroenergetycznych umożliwi swoim klientom korzystanie z takiej usługi). Fakturowanie za rzeczywiste zużycie energii elektrycznej pozwoli również na lepsze planowania budżetów domowych. Przewiduje się, że nowe liczniki pozwolą odbiorcom zaoszczędzić nawet do 10% wykorzystanej dziś energii, co oznacza mniejsze rachunki i wymierne oszczędności. Odbiorca będzie mógł śledzić, jak poszczególne urządzenia domowe wpływają na zużycie energii i podjąć decyzje o jej oszczędzaniu, np. poprzez ograniczenie korzystania z energii w godzinach, gdy jest ona najdroższa.

Ponadto, nowe liczniki w znacznym stopniu ograniczą możliwość kradzieży energii elektrycznej, dzięki zamontowaniu na stacjach transformatorowych tzw. liczników bilansujących sprzedaż.

 Dzięki powszechnej instalacji inteligentnych liczników  sprzedawcy energii będą mogli wprowadzić oferty cenowe mierzone poziomem zużycia energii, dostosowane idealnie do potrzeb klientów.

Inteligentne liczniki pozwolą również odbiorcom, poprzez racjonalne zarządzanie energią elektryczną w domu czy przedsiębiorstwie, przyczyni się do bardziej efektywnego jej wykorzystania, dbając tym samym o środowisko.

źródło: www.ure.gov.pl

Zostaw komentarz