Superpełnia – zjawisko niecodzienne

2018-06-29T12:12:00+00:00 17 października 2016|

W ostatni weekend mogliśmy obserwować na nocnym niebie pierwszą z trzech tegorocznych superpełni Księżyca. Nasz naturalny satelita był o 14 procent większy i o 32 procent jaśniejszy niż podczas zwykłej  pełni. Z kolei największe zbliżenie się Księżyca do Ziemi nastąpi w poniedziałek (17.10) o godzinie 1:37.

Warto wtedy spojrzeć w niebo. Dzielić nas będzie wówczas od Księżyca dystans 357,859 kilometrów. Dla porównania średni dystans Księżyca od Ziemi to 382,900 kilometrów, a więc znacznie więcej. Jak wiemy, pełnia Księżyca polega na tym, że Srebrny Glob znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. W tym czasie dla obserwatorów na Ziemi półkula Księżyca skierowana w stronę naszej planety jest cała oświetlona i okrągła.

Definicję superksiężyca wymyślił przeszło 35 lat temu astrolog Richard Nolle.  Według  niej w tym roku aż trzy pełnie zaliczają się do miana superksiężyca. W zeszły weekend mieliśmy szansę zobaczyć pierwszą z nich. Na kolejne przyjdzie nam poczekać do 13 listopada (największa pełnia w tym roku) i kolejną 13 grudnia.

Z powodu zjawisk optycznych księżycowa tarcza będzie się wydawać większa niż, gdy znajduje się wysoko na niebie. Superpełnia Księżyca nie będzie jednak  miała negatywnego  wpływu na Ziemię.  Naukowcy uspokajają, że nie grożą nam z tego powodu kataklizmy, gdyż podobne zjawiska na przestrzeni lat miały miejsce wielokrotnie.

Osoby często odczuwające różnorodne dolegliwości podczas pełni, mogły się poczuć gorzej czy nawet nie przespać nocy . Ostatnia wyjątkowo duża pełnia miała miejsce w marcu 2011 roku, kiedy okazała się największą od 18 lat.

Październikowa pełnia zyskała miano “pełni myśliwych”, ponieważ to w tym okresie zwierzęta były utuczone po lecie, a lokalne plemiona mogły na nie polować i przygotować w ten sposób zapasy na zimę. Opadające liście i więdnące o tej porze roku trawy sprawiały, że zwierzęta były lepiej widoczne. Dodatkowo polowania ułatwiał duży jasno świecący w październiku Księżyc.