Ceny energii wzrosną w nowym roku

2018-06-29T12:11:37+00:00 23 listopada 2016|

Jak donosi portal wnp.pl powołujący się na „Rzeczpospolitą” pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce, złożyło już swoje wnioski taryfowe w Urzędzie Regulacji Energetyki. Z analizy taryf jednoznacznie wynika, iż musimy być gotowi na zbliżające się podwyżki cen prądu.

Spodziewany wzrost cen spowodowany jest między innymi wyższą opłatą przejściową, która będzie w porównaniu do obecnie obowiązujących stawek około dwukrotnie wyższa. W przypadku typowych odbiorców indywidualnych (zużywających ponad 1200 kWh energii elektrycznej rocznie) opłata ta wzrośnie z 3,15 zł (netto) miesięcznie do 6,50 zł.

Średnioważony koszt kapitału stosowany do wyliczania cen w taryfach, jest na poziomie zbliżonym do tegorocznego (5,63 proc. wobec 5,67 proc.), przez co trudno się spodziewać wstrzymania podwyżek. URE nie podał jeszcze tzw. wskaźnika regulacyjnego, który ma być różny dla poszczególnych spółek.  Znaczący wpływ na podwyżki mogą mieć również mechanizmy operacyjnej rezerwy mocy i interwencyjnej rezerwy.

W obliczu rosnących wysokości opłat bardziej uzasadnione niż kiedykolwiek wydaje się wybranie z rynku oferty sprzedaży energii w możliwie najniższej cenie, aby podwyżkę zbilansować niższymi kosztami zużytej energii. Zostaw swoje dane adresowe i przekonaj się ile możesz zaoszczędzić na ofercie Energy Match w najbliższych latach. https://energymatch.pl/oferty/