Holenderskie pociągi zasilane wyłącznie energią z odnawialnych źródeł

2018-06-29T12:11:37+00:00 16 listopada 2016|

Rok wcześniej niż zapowiadano, Koleje Holenderskie poinformowały, że wszystkie pociągi elektryczne w tym kraju będą korzystać wyłącznie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Stanie się tak już 1 stycznia 2017 roku, dokładnie rok po Konferencji Klimatycznej w Paryżu. Posunięcie to jest możliwe dzięki nowemu kontraktowi na dostawę energii elektrycznej podpisanemu przez Nederlandse Spoorwegen z dostawcami, gdzie dokładnie zaznaczono z jakich źródeł ma pochodzić prąd do elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz lokomotyw. Kontrakt potrwa 10 lat

Ponadto Holendrzy zamierzają kontynuować program prowadzący do zmniejszenia konsumpcji prądu w pojazdach oraz zobowiązali się do stosowania wszystkich dostępnych nowych technologii, prowadzących do ograniczenia zużycia energii. Temu ma służyć m.in. program wymiany oświetlenia na LED, z myślą o ograniczeniu konsumpcji energii modernizowane są także popularne piętrowe pociągi Virm, zapewniające komunikację pomiędzy największymi miastami w Holandii, w ramach kategorii Intercity. Istotne są też nowe zakupy taboru, m.in pociągów Flirt produkowanych w Siedlcach, gdzie ich producent musiał zagwarantować bardzo niskie zapotrzebowanie pojazdów na prąd.

Taki krok ma motywować mieszkańców kraju by transport pociągami stał się podstawą przemieszczania, biorąc pod uwagę zagęszczenie sieci kolejowej w Holandii oraz istniejący zbiorczy bilet na wszystkie środki transportu publicznego tzw. OV kartę, nie będzie to trudne.

 

Źródło: www.rynek-kolejowy.pl