Od nowego roku zapłacimy więcej za OZE

2018-06-29T12:11:37+00:00 29 listopada 2016|

Z informacji na stronach Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że od nowego roku wzrośnie stawka za OZE. Obecna opłata wzrośnie z 2,51 zł za jedną megawatogodzinę (MWh) do 3,70 zł/MWh.  Opłata za OZE pojawiła się na naszych fakturach w lipcu br. gdy weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z jej założeniami wynikającymi z prawa Unii Europejskiej, Polska do 2020 roku powinna uzyskać 15 % udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu energii elektrycznej.

Po zmianie rządu, nowy Sejm przegłosował tzw. małą nowelizację ustawy o OZE w ostatnich dniach 2015 roku. Na jej mocy wejście w życie czwartego rozdziału ustawy o OZE, dotyczącego m.in. aukcyjnego systemu wsparcia OZE, który ma zastąpić stosowane dotychczas “zielone certyfikaty” oraz wsparcie dla prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii z małych źródeł odnawialnych został odłożony o pół roku, do lipca.

Przyjęte w lipcowej nowelizacji przepisy największe wsparcie w systemie aukcji energii z OZE przewidują przede wszystkim dla tych technologii, które wytwarzają energię w sposób stabilny i przewidywalny. Mniejsze przeznaczone będzie na produkcję energii z wiatru i słońca.

Jedyna metodą zbilansowania rosnących kosztów po stronie opłat dołączanych do kosztów dystrybucji energii jest zmiana sprzedawcy energii na firmę, która dzięki której obniżone zostaną koszty energii według zużycia, dzięki niższym cenom taryfowym. Wejdź na stronę https://energymatch.pl/oferty/ zostaw swoje dane adresowe i przekonaj się ile możesz zyskać, zamiast bezgłośnie godzić się na podwyżki.