Okna, jak zatrzymać ciepło?

2018-06-29T12:12:00+00:00 8 listopada 2016|

Głównym kosztem domowego budżetu, który stanowi średnio 23 procent całych miesięcznych wydatków jest utrzymanie domu czyli również opłaty za energię elektryczną. By optymalnie zminimalizować kwotę przeznaczaną prąd na warto przyjrzeć się w jakim stanie są nasze okna. To właśnie przez okna „ucieka” najwięcej ciepła, dlatego tak ważna jest ich największa szczelność.

Wymiana okien to spory wydatek, który należy skrupulatnie zaplanować ale przede wszystkim warto zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku okien i rozszyfrować kilka opisujących ich skrótów.

O tym, ile ciepłą ubędzie lub zostanie  w czterech ścianach, decyduje współczynnik Uw. Jego jednostką jest W/m²K, czyli ilość ciepła, która w ciągu 1 godziny przeniknie przez 1 m² danej płaszczyzny (np. okna) przy różnicy temperatur po obu jej stronach wynoszącej 1K. Im niższy współczynnik Uw, tym lepiej, a standard wymagany przepisami polskiego prawa budowlanego to 1,3 W/m²K (od przyszłego roku będzie to 1,1 W/m2K).

W praktyce 1,3 W/m²K oznacza stratę ponad 50 kWh miesięcznie. Biorąc pod uwagę, że sezon grzewczy trwa około 7,5 miesiąca, stracimy w tym okresie 408,62 kWh, czyli ilość energii potrzebną na oświetlenie trzypokojowego mieszkania przez cztery miesiące albo gotowanie wody w czajniku elektrycznym przez cztery… lata. 

Na rynku są już okna, w których Uw udało się zbić do 0,59 W/m²K. Problem strat cieplnych będzie bardziej dotkliwy, jeśli w naszym mieszkaniu czy domu znajdują się drzwi tarasowe. W przypadku dużych przeszkleń najlepszym wyborem są przesuwne okna HST, wyposażone w najnowsze rozwiązania zapewniające efektywną termoizolację. 

Ilość światła, która wpada przez okna do mieszkania jest, wbrew pozorom, nie mniej ważna niż to, ile ciepła przez nie ucieka. W okresie zimowym każdy promień słońca jest na wagę złota – depresja sezonowa to nie żart, a niedobory witaminy D mogą mieć zauważalny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby wybrać okna, które wpuszczą do mieszkania możliwie jak najwięcej światła. Analogicznie, współczynnik Lt, czyli właśnie przepuszczalności światła, powinien być możliwie jak najwyższy.