Inwestycje w energię słoneczną w 2016 roku

2018-06-29T12:11:36+00:00 20 grudnia 2016|

Zbliża się koniec roku a wraz z nim podsumowania ostatnich 365 dni. Na globalnych rynkach energii po praz pierwszy odnotowano zaskakujący bilans inwestycji w energię odnawialną. Okazuje się, że po raz pierwszy w historii inwestycje w energię słoneczną są tańsze niż inwestycje w energię wiatrową.

Niesubsydiowane panele fotowoltaiczne zaczynają być bardziej konkurencyjne niż węgiel i gaz ziemny. Co więcej, inwestycje w panele fotowoltaiczne na rynkach wschodzących kosztują mniej niż inwestycje w turbiny wiatrowe jak wynika z najnowszego raportu Bloomberg New Energy Finance.

W dużej mierze było to możliwe dzięki Chinom, które na masową skalę szybko budowały sieć paneli fotowoltaicznych oraz pomagały innym krajom finansować swoje własne projekty” – ocenia Ethan Zindler, analityk z BNEF.

Z szacunków BNEF wynika, że nowe instalacje fotowoltaiczne, budowane w 2016 roku, będą odpowiadać za ok. 70 gigawatów (GW) energii. Tymczasem analogiczny wskaźnik dla energii wiatrowej to 59 GW. Rok 2016 był wyjątkowy jeśli chodzi o energię słoneczną. W czasie aukcji, gdzie prywatne firmy walczyły o wielkie kontrakty energetyczne, ustalano rekord za rekordem jeśli chodzi o inwestycje w tanią energię słoneczną.

Źródło: forsal.pl