Oświetlenie LED, oszczędność w Święta

2018-06-29T12:11:36+00:00 14 grudnia 2016|

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, poszukujemy prezentów dla najbliższych i z roku na rok coraz więcej pieniędzy z naszego świątecznego budżetu przeznaczamy na ozdoby. Lampki, łańcuchy i kurtyny świetlne to nie lada wydatek i inwestycja na co najmniej kilka lat, dlatego też warto zainwestować w bezpieczne i energooszczędne technologie. Moda na dekorowanie tysiącami światełek domów czy reprezentacyjnych ulic przywędrowała do nas z Ameryki. Produkcja takich ozdób rozwija się coraz prężniej, także w Polsce.

Warto pamiętać, że świąteczne dekoracje to nie tylko miła dla oka ozdoba, w skrajnych wypadkach mogą powodować zagrożenie dla naszego życia czy zdrowia. Z badań przeprowadzonych niedawno na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że aż 1/3 lampek na choinkę może spowodować pożar lub porażenie prądem. Wadliwe produkty znaleziono we wszystkich kategoriach cenowych w blisko 200 badanych zestawach. Aż 40% z nich było wyprodukowanych w Chinach, a do najczęstszych wad należały brak odpowiedniej izolacji lub zbyt cienkie przewody.

Na szczęście coraz powszechniejsze są energooszczędne diody LED oraz nowoczesne, komputerowy systemy sterowania tymi dekoracjami – dzięki czemu z roku na rok mimo większej liczby lampek spada zużycie prądu. Diody LED nie zawierają niebezpiecznych substancji, dzięki czemu mogą być całkowicie utylizowane. Do wykorzystywania tego typu oświetlenia wielu z nas przekonuje też to, że jego montaż jest dość prosty i możliwy do przeprowadzenia praktycznie w każdym pomieszczeniu, także w trudno dostępnych miejscach dzięki niewielkim rozmiarom diod. By uzyskać pożądaną barwę światła wykorzystuje się specjalne sterowniki, które pozwalają na zdefiniowanie pożądanego koloru i jego nasycenia. Na rynku są dziś także kontrolery wykorzystujące technologię bezprzewodową, dzięki którym oświetleniem LED-owym można zarządzać za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Wąż świetlny z diod LED to wydatek około 10 zł za metr, kurtyna świetlna to kilkaset złotych, a kompletne elementy świetlne w zależności od kształtu i wielkości to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Warto zatem podczas świątecznej gorączki zakupów kierować się uniwersalną zasadą, że mniej często znaczy więcej.