Pierwsza farma wiatrowa w USA została uruchomiona

2018-06-29T12:11:36+00:00 19 grudnia 2016|

Pierwsza amerykańska morska farma wiatrowa powstała w odległości 4,8 km od wyspy Block Island położonej w stanie Rhode Island. Jej moc wynosi zaledwie 30 MW i ma produkować w skali roku 125 GWh energii elektrycznej. Na pierwszej morskiej farmie wiatrowej w USA zainstalowano 5 ogromnych turbin o mocy 6 MW. Wygenerowana na niej energia zaspokoi aż 90 procent zapotrzebowania na prąd wszystkich mieszkańców wyspy. W praktyce uzyskane zasoby wykorzysta ponad 17 tysięcy gospodarstw domowych.

Wcześniej planowano budowę przybrzeżnych farm wiatrowych (łącznie na 130 turbin) w Massachusetts, New Jersey i Delaware. Jednak inwestycje utknęły w martwym punkcie, bo sprzeciwiły się im lokalni właściciele ziemscy powiązani z lobby węglowym i blokowano ich finansowanie.

Na przeszkodzie rozwoju tej branży stoi również to, że przemysł energii odnawialnej musi walczyć o ulgi podatkowe i dotacje. Obecnie korzysta z nich sektor naftowy i gazowy, któremu ulgi nie są już potrzebne. Kolejną morską farmą wiatrową w USA ma być fama wiatrowa Deepwater One – South Fork, która powstanie u wybrzeży Long Island w stanie Nowy Jork i składać się będzie z 15 turbin o łącznej mocy 90 MW.