Pierwszy Aquapark w Polsce zasilany biogazem

2018-06-29T12:11:36+00:00 27 grudnia 2016|

W nadchodzącym roku czeka nas otwarcie pierwszego Aquaparku zasilanego biogazem z oczyszczalni ścieków. Budowa sześciokilometrowego rurociągu, który połączył Wodny Park Tychy z tyską oczyszczalnią, trwała osiem miesięcy. Teraz pozostają już tylko odbiory końcowe i za kilka tygodni do  parku wodnego popłynie ekologiczny biogaz. Będzie to pierwszy tego typu obiekt zasilany tego rodzaju ekologicznym źródłem energii – poinformował prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach.

Budowany kosztem ponad 90 mln zł Wodny Park Tychy ma zostać otwarty na przełomie trzeciego i czwartego kwartału przyszłego roku. Prace budowlane weszły w decydującą fazę – bryła głównego obiektu została zamknięta, na ukończeniu jest montaż zewnętrznej elewacji. Wewnątrz zamontowano już m.in. zawieszoną w powietrzu kładkę linową, basen z ruchomym dnem, przepuszczającą promienie słoneczne folię ETFE oraz agregaty prądotwórcze.

Natomiast tyska oczyszczalnia ścieków jest jedyną samowystarczalną energetycznie oczyszczalnią w Polsce i jako jedna z pierwszych wykorzysta możliwości energetyczne biogazu na taką skalę. Nowy rurociąg, najdłuższy przeznaczony dla biogazu – to również pierwsze w Polsce wdrożenie nowatorskiej technologii w przesyle surowca, pozwalającej na natychmiastowe wykrywanie uszkodzeń dzięki stałemu monitorowaniu procesów zachodzących w sieci przesyłowej.

Wodny Park Tychy powstaje w południowej części miasta. Jego kubatura wyniesie 109 tys. m sześciennych., powierzchnia użytkowa 16 tys. m kw., z czego 1,7 tys. m kw. to powierzchnia basenów w strefach sportowej i rekreacyjnej (z tego 400 m kw. to baseny zewnętrzne). Według wcześniejszych założeń obiekt odwiedzi ok. 300 tys. osób rocznie.

źródło: cire.pl