Sezon grzewczy w pełni, jak oszczędzać na cieple?

2018-06-29T12:11:37+00:00 6 grudnia 2016|

Sezon grzewczy w pełni, temperatura spada każdego dnia, dlatego też w naszych pomieszczeniach potrzebujemy coraz więcej ciepła. Zima dopiero się rozpoczęła na dobre, więc mamy jeszcze kilka miesięcy by zawalczyć o niższe rachunki. Ogrzanie małej kawalerki może wynieść nawet ponad 200zł miesięcznie a im większy dom tym większe koszty. Co możemy zrobić by sezon grzewczy nie okazał się druzgoczący dla naszego budżetu?

1.       Unikaj długotrwałego wietrzenia.  Optymalnie jest wietrzyć pomieszczenia krótko i intensywnie otwierając okna na oścież. Podczas wietrzenia warto ustawić zawory grzejników na minimum

2.       Czerp ciepło z zewnątrz. W słoneczne dni odsłaniaj zasłony i pozwól naturalnemu źródłu energii ogrzać dom. Na noc zasłoń okna, w ten sposób spowolnisz umykanie ciepła.

3.       Komfort cieplny. Powinniśmy pamiętać, że komfort cieplny, najkorzystniejszy dla naszego organizmu to 18-22 stopni. Warto zatem przyzwyczaić się do niższej temperatury i tym samym oszczędzać. Przed udaniem się na spoczynek powinniśmy przykręcić kaloryfery. Na każdym stopni możemy zaoszczędzić około 5-7 procent kosztów.

4.       Optymalizacja zużycia w ciągu doby. Przed wyjściem do pracy zakręć kaloryfery. Nie ma sensu ogrzewać puste pomieszczenia przez 8-10 godzin w ciągu doby.  Tę samą zasadę powinniśmy zastosować podczas dłuższych wyjazdów.

5.       Grzejnik nie powinien być zasłonięty meblami czy zasłonami – utrudnia to cyrkulację powietrza i właściwe rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu. Ciepłe powietrze ma lecieć w stronę pomieszczenia, a nie do okna (przez które potem łatwo przeniknie na zewnątrz).

6.       Optymalizacja ogrzewania w pomieszczeniach. Rzadko używane pomieszczenia lepiej ogrzewać mniej. Nie ma potrzeby ogrzewania pokoi, w których o danej porze dnia nikt nie przebywa. Należy jednak zachować ostrożność. Ciepło ma to do siebie, że lubi wędrować tam, gdzie go nie ma. Różnica temperatur między pomieszczeniami przekraczająca 4 st. jest już nieefektywna.

 

źródło: mos.gov.pl