Co zrobić aby komputer zużywaj jak najmniej energii?

2018-06-29T12:11:36+00:00 2 stycznia 2017|

Nadszedł Nowy Rok a wraz z nim większość z nas stawia sobie nowe cele i chce realizować swoje postanowienia. Często za cel stawiamy dążenie do efektywnego oszczędzania pieniędzy. Warto zacząć od najprostszych codziennych zwyczajów.

Jak donoszą naukowcy ponad połowa z nas po skończonej pracy nie wyłącza komputera. Podobne zachowania konsumenckie dotyczą korzystania z innych urządzeń elektrycznych dlatego też, z trudem przychodzi obniżenie rachunków za energię. Co możemy zrobić by zadziałać na korzyść domowego budżetu? Co zrobić aby nasz komputer był możliwie wydajny energetycznie?

1.       Wybierając nowy komputer koniecznie zwróćmy uwagę czy jest to sprzęt energooszczędny. Najczęściej producenci oznaczają taki sprzęt symbolem ENERGY STAR.

2.       Redukcja jasności monitora. Jeśli nie jest to konieczne, warto przyciemnić monitor, im jaśniejszy obraz tym większe zużycie energii. Nierzadko w słabo doświetlonym pomieszczeniu zbyt silne podświetlenie ma także negatywny wpływ na nasze oczy.

3.       Wygaszacz ekranu powinien pozostać wyłączony. Rozbudowane, ruchome grafiki działają na niekorzyść dla naszej kieszeni.

4.       Odłączajmy ładowarkę. Dobrze jest korzystać na bieżąco z zachowanej w laptopie energii i doładowywać ją w miarę potrzeby.

5.       Tryb oszczędzania energii, który znajdziemy w panelu sterowania pozwoli na optymalizację zużycia. Może np. wprowadzić komputer w stan czuwania już po kilku minutach bezczynności.

6.       Jeśli nie planujemy korzystania z urządzenia przez najbliższe 2-3 godziny warto je zupełnie wyłączyć.

7.       Pamiętajmy też o zachowaniu właściwej temperatury pracy sprzętu, dzięki temu nie będzie wymagał dodatkowego chłodzenia. Zawsze warto zwrócić uwagę, gdzie znajduje się wywietrznik wentylatora i upewnić się, że cyrkulacja powietrza jest właściwa.

8.       Jeśli potrzebujemy załadować telefon, czy inne przenośne urządzenie elektroniczne, a jednocześnie korzystamy z komputera zawsze warto zamiast korzystać z drugiego gniazdka elektrycznego podłączyć się za pomocą kabla do portu USB komputera i w ten sposób naładować urządzenie.