[:pl]Hawaje mają swój pomysł na tanią energię z fotowoltaiki[:]

2018-06-29T12:09:33+00:00 24 stycznia 2017|
[:pl]Funkcjonująca na jednej z hawajskich wysp spółdzielnia energetyczna ogłosiła, że będzie kupować energię z fotowoltaiki, częściowo gromadzoną w magazynach energii, po cenie niższej od ceny energii wytwarzanej za pomocą generatorów diesla stosowanych dotychczas do zaopatrzenia w energię hawajskiej wyspy.

Jak informuje portal gramwzielone.pl hawajska spółdzielnia energetyczna Kauai Island Electric Cooperative (KIUC) poinformowała o planach nabycia energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 28 MW, która będzie częściowo gromadzona w magazynie energii o mocy 20 MW i pojemności 10 MWh.

Instalacje, których operatorem będzie firma AES, mają zaspokajać przeciętnie 11 proc. zapotrzebowania na energię wyspy Kauai, co odpowiada ograniczeniu konsumpcji ropy o około 3,7 mln galonów rocznie.

Już obecnie udział OZE – wiatru i słońca w miksie energetycznym wyspy w podczas najkorzystniejszych warunków pogodowych sięga 90 proc. Przeciętny koszt energii dla gospodarstw domowych w USA wynosi 0,125 dol./kWh. Na Hawajach jest jednak znacznie wyższy. Według US Energy Information Administration wynosi tam przeciętnie aż ok. 0,275 dol./kWh. Mniej – około 0,2 dol./kWh – płacą za energię klienci przemysłowi.

Jak również donosi portal Gramwzielone.pl, według zaktualizowanej stanowej strategii energetycznej, Hawaje mogą osiągnąć cel przejścia na 100 proc. OZE pięć lat przed terminem, który pierwotnie wyznaczono na 2045 r., przy czym już do roku 2020 osiągnięty ma być 48-procentowy udział OZE w stanowym miksie energetycznym.

Natomiast wyspa Molokai, ma osiągnąć całkowity udział OZE w swoim miksie energetycznym już do roku 2020, do tego czasu udział zielonej energii w miksie energii wyspy Hawaiʻi ma wzrosnąć do 80 proc., słynnej wyspy Maui do 63 proc., a wyspy Oahu do 40 proc.[:]