[:pl]Ładowarki indukcyjne do telefonów[:]

2018-06-29T12:09:33+00:00 18 stycznia 2017|
[:pl]Technologia bezprzewodowego ładowania urządzeń elektronicznych nie jest czymś skomplikowanym. Nawet jeśli nie posiadamy telefonu wyposażonego przez producenta w cewkę odbiorczą, możemy tę funkcję w prosty sposób „dodać” do naszego urządzenia. Wystarczy kupić specjalną nakładkę, którą instaluje się pod obudową telefonu.

Ładowarka indukcyjna działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. W ładowarce znajduje się cewka nadawcza (zwinięty przewód). Wokół cewki powstaje pole elektromagnetyczne, które działa na cewkę odbiorczą, znajdującą się w telefonie. Siła działania pola uzależniona jest bezpośrednio od wielkości kabla (liczby zwojów) i przepływającego przez cewkę prądu. Zazwyczaj cewka odbiorcza znajduje się mniej więcej pośrodku tyłu telefonu.

Cewka nadawcza w ładowarce ma charakterystyczny kształt. Jest to zwinięty (koliście) kabelek. Upewnimy się, że ładowarka jest indukcyjna, jeśli znajdziemy na niej oznakowanie Qi – określające jednolity standard bezprzewodowego ładowania (stworzony przez organizację WPC -Wireless Power Consortium).

Dostępnych ładowarek na rynku jest coraz więcej, są to zarówno modele znanych producentów, jak i azjatyckie zamienniki. Większość to proste urządzenia bez żadnych funkcji dodatkowych, ale można również spotkać ładowarki stworzone z myślą o klientach lubujących się w gadżetach.

Tak więc znajdziemy m.in.: ładowarki indukcyjne wyposażone w stanowiska dla kilku telefonów, ładowarki z atrakcyjnym podświetleniem diodowym, modele z Bluetooth, które nie tylko ładują telefon, ale również informujące o różnych aktywności telefonu.

Głównym mankamentem ładowania indukcyjnego jest czas, jaki na takie działanie jest potrzebny. Ładowarki bezprzewodowe działają o wiele wolniej niż tradycyjne. Taka wydajność ma też przełożenie na inne parametry – sprawność ładowarek do telefonów w ogóle nie należy do optymalnych (co najmniej 20 proc. energii czerpanej przez ładowarkę podłączoną do gniazdka jest marnowane – choćby poprzez nadmierne nagrzewanie się podzespołów telefonu). Na tym tle ładowarki indukcyjne prezentują się jeszcze słabiej.

 

Minusem tego typu rozwiązań jest także czułość na każdy ruch, wystarczy minimalne przemieszczenie, aby ładowarka działała mniej sprawnie. Powinniśmy zatem metodą prób i błędów znaleźć optymalne miejsce, do którego powinniśmy przykładać ładowarkę do telefonu (chodzi tu o lokalizację cewki odbiorczej).

 

 

 [:]