[:pl]Polskie plany elektrycznych innowacji – autobusy[:]

2018-06-29T12:09:32+00:00 25 stycznia 2017|
[:pl]Coraz szersze są plany rządu PiS dotyczące zwiększenia znaczenia elektromobilności. Od kilku miesięcy stopniowo docierają do mediów sygnały o kolejnych innowacyjnych planach organizacji rządowych. Jak informuje „Rzeczpospolita” polski rząd planuje sfinansowanie badań nad zasilanymi prądem autobusami, z których korzystać mają masowo samorządy z całego kraju. W efekcie za dwa lata na ulice ma wyjechać przeszło tysiąc rewolucyjnych pojazdów.
Projekt będzie ściśle powiązany z nowatorskim trybem zamówień, wprowadzanego nową ustawą o zamówieniach publicznych. Wprowadzenie bezemisyjnego transportu publicznego ma sfinansować Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Co ważne, w ten sposób zagwarantowany zostanie od razu rynek zbytu – ponad 50 samorządów z całego kraju wyraziło swoje zainteresowanie (m.in. przedstawiciele Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, Białegostoku, Gdańska, Katowic, Warszawy, Opola czy Wrocławia). Budżet na zrealizowanie prototypów ekologicznych autobusów ma w sumie opiewać nawet na 100 mln.
W przeciągu kilku tygodni Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Energii, NCBR i NFOŚiGW planują podpisanie listów intencyjnych o współpracy z miastami, które planują skorzystać na nowym programie rządowym.
To nie jedyne innowacyjne plany związane z elektromobilnością – według „Rzeczpospolitej” obecnie trwają prace koncepcyjne nad kolejnymi dwoma programami w formule partnerstwa innowacyjnego. Pierwszy z nich obejmuje zakres stworzenia infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, zaś drugi modernizacji bloków energetycznych, dzięki któremu możliwe będzie opracowanie rozwiązań poprawiających poziom efektywności oraz przyjazności dla środowiska procesu wytwarzania energii.
[:]