[:pl]Rządowe plany zmniejszenia emisji[:]

2018-06-29T12:09:32+00:00 31 stycznia 2017|
[:pl]

Według „Rzeczpospolitej” rząd ma do końca marca przedstawić długofalowy plan działań w zakresie zmniejszania emisyjności gospodarki. W szkicu dokumentu, do którego dotarł dziennik i który ma określać między innymi ścieżkę realizacji zobowiązań wobec UE w perspektywie 2030 r., mowa jest między innymi przyroście mocy OZE, do poziomu ok. 2 tys. MW dla fotowoltaiki, ok. 800 MW dla biogazowni i 1,4 tys. MW dla elektrowni na biomasę.
Jednak dziennik podkreśla, że to wstępna propozycja, zwracając uwagę, iż w ocenie ekspertów jest mało prawdopodobne, by rząd wciągu najbliższych dwóch miesięcy zdefiniował nowy miks energetyczny i przedstawił go Brukseli.
Cytowany przez “Rz” ekspert Krajowej Izby Gospodarczej Herbert L. Gabryś uważa, że w przygotowywanym przez rząd dokumencie zostanie przedstawiony jedynie zarys i kierunki działań w zakresie ograniczania emisyjności i nie należy oczekiwać, iż znajdą się w nim deklaracje, co do udziału poszczególnych źródeł w miksie energetycznym. Jak czytamy w “Rzeczpospolitej” ostateczna wersja dokumentu powinna być gotowa do końca bieżącego roku, a w przyszłym roku, po konsultacjach z KE, można się spodziewać jego notyfikacji.[:]