[:pl]Smog nad Warszawą bije niechlubne rekordy[:]

2018-06-29T12:09:33+00:00 9 stycznia 2017|
[:pl]

W związku z podwyższonym stężeniem zanieczyszczeń 9 stycznia warszawiacy pojadą transportem publicznym bezpłatnie.

Wczoraj w  Warszawie zanotowane zostało rekordowe przekroczenie norm zanieczyszczeń w powietrzu. Stacje pomiarowe wskazały wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń, znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5.

Poziom chorobotwórczych pyłów, które powodują nowotwory płuc i astmę po raz kolejny przebił dopuszczalne normy. Mieszkańcy stolicy musieli wdychać trujące i rakotwórcze powietrze. Stacje pomiarowe o godzinie 13 na al. Niepodległości przy Filtrowej wskazały stężenie trującego pyłu sięgające aż 332%, Na stacji w szpitalu przy ul. Kondratowicza na Targówku pomiar doszedł do 320%. Kolejna stacja pomiarowa w Gimnazjum nr 96 na Ursynowie pokazała wynik zanieczyszczenia 268%.Kolejny pomiar na stacji komunikacyjnej mieszczącej się przy Marszałkowskiej 68 pokazał skalę trujących substancji na poziomie 244%.

O to kto jest winien zanieczyszczenia spierają się aktywiści z ratuszem. Rzecznik prezydent miasta Bartosz Milczarczyk powołuje się na dane WIOŚ i utrzymuje, że 56 proc. szkodliwych substancji przylatuje nad miasto z podwarszawskich miejscowości z domów opalanych węglem. Według tych danych samochody odpowiadają tylko za 30 proc. zanieczyszczeń.

Ministerstwo Energii w poszukiwaniu rozwiązań problemu chce zachęcić mieszkańców domów jednorodzinnych do ogrzewania piecami zasilanymi energią elektryczną z rozbudowaną akumulacją ciepła. Planowane jest stworzenie atrakcyjnej cenowo oferty, odrębnej taryfy energetycznej dedykowanej wyłącznie do celów grzewczych tak, by nawet mniej zamożni użytkownicy mogli sobie na nie pozwolić. Pomysł kierowany jest do ponad 3 mln gospodarstw domowych, w których opala się węglem i śmieciami. [:]