[:pl]Wypożyczalnia aut elektrycznych we Wrocławiu[:]

2018-06-29T12:09:31+00:00 7 lutego 2017|
[:pl]Samochody elektryczne współdzielone przez mieszkańców jednego z największych polskich miast – to wizja już niebawem może stać się rzeczywistością. Wrocław procedurę przetargową na elektryczny carsharing rozpoczął niemal półtora roku temu, dziś wiadomo, że umowa zostanie podpisana i w ciągu roku pojawią się na wrocławskich ulicach dwa modele Nissana: osobowy Leaf i niewielki bus NV. Firma Enigma ma dostarczyć 200 samochodów osobowych i 10 busów.
Wypożyczalnia ma zapewnić możliwość samodzielnego wypożyczenia oraz zwrotu samochodu przez klientów przez całą dobę, w każdym dniu tygodnia w okresie funkcjonowania. Zalecany jest system całoroczny. Dopuszcza się zmniejszenie ilości udostępnianych samochodów w porze nocnej, w okresie kalendarzowej zimy oraz przy niskich temperaturach
Siatka stacji ładowania i wypożyczania ma obejmować 30 punktów. System nie będzie znacząco różnił się od tego znanego już z wypożyczalni rowerów miejskich. Dodatkowo użytkownicy miejskich aut elektrycznych będą mogli wjechać w miejsca niedostępne samochodom spalinowym np. na Ostrów Tumski. Możliwa będzie także jazda buspasami i darmowe parkowanie.
Co ważne, usługa będzie też bardzo opłacalna cenowo – koszt wypożyczeniama kształtować się na poziomie 1-1,20 zł za kilometr jazdy.
Ekologia i podniesienie jakości życia, chociażby przez ograniczenie hałasu w miastach to jedno, oszczędność to drugie. Jak wynika z badań Autolib, przesłanką dla paryżan do korzystania z miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych były początkowo względy ekologiczne. Dzisiaj korzystają z systemu, gdyż po prostu jest on opłacalny.

[:]