System Magazynowania energii w Kopenhadze

2018-06-29T12:09:03+00:00 13 marca 2017|
[:pl]Projekt wykorzystuje Nordhavn, czyli kolejową dzielnicę Kopenhagi jako żywe laboratorium miejskie. Rozwiązania testowane w ramach przedsięwzięcia pokazują jak energia elektryczna, ciepłownicza i elektryczny transport mogą być łączone w inteligentny, elastyczny i wysoce zoptymalizowany system energetyczny. „EnergyLab Nordhavn – nowa infrastruktura energetyczna na obszarach miejskich” jest projektem, który będzie trwał cztery lata (2015-2019).
System został oddany na terenie działania operatora Dong Energy. Zastosowanie magazynowania energii w akumulatorach stanowi znaczą część całego systemu energetycznego. Co więcej, w tym systemie energia pochodząca z energii wiatru i promieniowania słonecznego stanowi większość. Taki system może być stosowany do różnych celów, między innymi do pokrywania szczytowego zapotrzebowania na energię.
Duński państwowy koncern energetyczny Dong Energy poinformował kilka tygodni temu, że do roku 2023 całkowicie wycofa się z produkcji energii elektrycznej i cieplnej z węgla .Przyszłość należy do źródeł odnawialnych.
To także decyzja zgodna ze strategią duńskiego rządu, który zapowiedział, że docelowo Dania przejdzie na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Już teraz duńskie farmy wiatrowe zaspokajają około 40 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
[:]