[:pl]Budowa energetycznego tunelu pod kanałem La Manche[:]

2018-06-29T12:09:03+00:00 11 kwietnia 2017|
[:pl]Pomimo faktu, że Wielką Brytanię wkrótce przestaną obowiązywać unijne regulacje z zakresu polityki energetycznej, Londyn planuje zwiększyć “energetyczne więzy” z kontynentem. Wyspy Brytyjskie nie chcą rezygnować z projektów zgodnych z celami wyznaczonymi przez Brukselę w ramach polityki energetycznej.

Projekt polega na budowie interkonektora energetycznego położonego na dnie kanału La Manche, którego moc ma osiągnąć 1 GW. Realizacją zajmie się National Grid oraz RTE – operatorzy systemów przesyłowych z Wielkiej Brytanii i Francji.

Celem budowy jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego obu krajów. Pozwoli to również na wymienianie się energią, co doprowadzi do uelastycznienia systemów energetycznych Wielkiej Brytanii i Francji.

Budowa interkonektorów pomiędzy poszczególnymi państwami Unii Europejskiej, to jeden z fundamentów unii energetycznej forsowanej przez Komisję Europejską. Na podstawie propozycji zawatych w tzw. pakiecie zimowym, KE dąży do wprowadzenia możliwości udostępniania między krajami UE do 15% zdolności przesyłowych. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne w Europie, a ceny energii spadną, gdyż będzie istniała możliwość zakupu energii z krajów, gdzie jest ona obecnie tańsza.

Wartość konraktu na budowę interkonektora w technologii HVDC o mocy 1 GW wynosi 270 mln euro. Zamówienie otrzymał szwajcarski koncern ABB, który odpowiada za realizację ponad 100 projektów wykorzystujących technologię HVDC.

Podwodny tunel ma połączyć brytyjski system elektroenergetyczny na wysokości Chilling w Hampshire z francuskim w mieście Tourbe w Normandii. Połączenie, którego długość sięgnie nawet 240 km, ma nastąpić do 2020 roku.[:]