[:pl]Budowa najdłuższego na świecie podmorskiego gazociągu [:]

2018-06-29T12:09:03+00:00 4 kwietnia 2017|
[:pl]Włochy, Grecja, Cypr i Izrael chcą wybudować najdłuższy na świecie podmorski gazociąg, który ma biec od Europy Południowej to wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Projekt, wspierany przez Unię Europejską, ma kosztować 6,2 mld dolarów. Rocznie przesyłane może być nawet 16 mld m3 gazu.

Gazociąg, liczący 2000 km, ma połączyć z Grecją oraz Włochami złoża gazu ziemnego znajdujące się w Izraelu i na Cyprze. Na wspólnej konferencji ministrów energii z czterech państw z europejskim komisarzem ds. energii i klimatu Miguelem Canete, zapowiedziano, że studium wykonalności jest już przygotowane, a plan realizacji został sporządzony do końca 2017 roku. Jednak budowa gazociągu może rozpocząć się dopiero za kilka lat.

Według unijnego komisarza ds. energii i klimatu, ten ambitny projekt jest zdecydowanie popierany przez Komisję Europejską, gdyż będzie miał szczególne znaczenie pod względem bezpieczeństwa oraz dywersyfikacji dostaw.  Juvai Steinitz, izraelski minister energii, zapowiedział, że będzie to najgłębiej położony oraz najdłuższy podmorski gazociąg na świecie. Wyraził również nadzieję na ukończenie projektu do 2025 roku. Carlo Calenda, włoski minister rozwoju gospodarczego, uznał budowę tego gazociągu za priorytet i wyzwanie dla Włoch.

Przedstawiciel IGI Poseidon, jednej z firm zajmujących się przygotowywaniem planu budowy magistrali, tłumaczył,  że zgodnie ze studium wykonalności ze względu na duży spadek cen gazu należy poczekać z rozpoczęciem projektu. Według Eglio Rugheri, w ciągu najbliższych kilku lat powinno się skupić na działaniach rozwojowych. Do 2020 roku ma zostać podjęta ostateczna decyzja inwestycyjna.

Izrael odkrył ponad 900 mld m3 podmorskich złóż gazu, natomiast udokumentowane złoża Cypru to około 128 mld m3. W przypadku obu państw, pod dnem morza mogą znajdować się znacznie większe zasoby. Oprócz dostaw surowca do Europy, ostatecznym kierunkiem eksportu może być również rynek turecki, egipski oraz jordański.[:]