[:pl]W Danii powstała elektrownia słoneczna CSP[:]

2018-06-29T12:09:02+00:00 27 kwietnia 2017|
[:pl]W Danii uruchomiono elektrownię słoneczną typu CSP (ang. concentrated solar power), która będzie produkowała energię na potrzeby lokalnej sieci ciepłowniczej. To nie pierwsza taka inwestycja zrealizowana w Danii, ale jedna z pierwszych w Europie.

Energia cieplna, wytworzona w nowej elektrowni CSP, będzie dostarczana do sieci ciepłowniczej zaopatrującej miasto Brønderslev. Ponadto, dodatkowo produkowana energia będzie mogła zasilać instalację biomasową typu ORC (ang. organic rankine cycle), w której produkowana będzie energia elektryczna. Powstanie ona w drugiej połowie 2017 roku.

Rozruch elektrowni CSP trwał do końca 2016 roku, a teraz osiągnęła ona pełną zdolność produkcyjną. Jej moc cieplna wynosi 16,6 MWt. W produkcji energii wykorzystuje się 40 rzędów luster, z czego długość każdego wynosi 125 metrów. Powierzchnia apertury luster, które odbijają promienie słoneczne, wynosi 26,9 tys. m2.

Cieć płynąca przez rury, na które kierowane są promienie słoneczne, osiąga temperaturę 330 st. C. Dzięki temu, wyprodukowana para napędza turbinę produkującą energię elektryczną.

Inwestycję zrealizowała firma Aalborg CSP. W 2012 roku uruchomiła ona już w Danii pilotażową elektrownie CSP. Firma planowała zaopatrywać w ciepło lokalną sieć ciepłowniczą w Thisted. Spółka uruchomiła również m.in. farmę kolektorów słonecznych o mocy 1,9 MWt. Energia z instalacji znajdującej się w Havdrup Solrød jest wykorzystywana z lokalnej sieci ciepłowniczej. Jej zadaniem jest zaspokajanie zapotrzebowania na energię około 350 gospodarstw domowych. Z kolei w 2015 roku Aalborg CSP uruchomił również na potrzeby miasta Taars instalację hybrydową, która składa się z kolektorów słonecznych i CSP.[:]