[:pl]Gmina na Pomorzu będzie zasilana ciepłem z biogazowni[:]

2018-06-29T12:09:03+00:00 24 kwietnia 2017|
[:pl]W pomorskiej gminie Potęgowo powstanie sieć ciepłownicza, którą do mieszkańców popłynie ciepło wyprodukowane w lokalnej biogazowni rolniczej.

Zarząd Województwa Pomorskiego zdecydował, że wniosek Gminy Potęgowo dotyczący projektu „Budowa sieci ciepłowniczej wraz z węzłami cieplnymi w Gminie Potęgowo” otrzyma unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego. Urząd Gminy Potęgowo podkreśla, że projekt został oceniony najwyżej spośród ośmiu złożonych wniosków.

Kwota przyznanego dofinansowania to 6,3 mln złotych. Stanowi to 85% kosztów kwalifikowanych. Wartość inwestycji ogółem to 9,2 mln złotych. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane przez pomorską gminę wraz ze spółką Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno. Do przedsiębiorstwa należy położona na terenie Gminy Potęgowo biogazownia rolnicza, której moc elektryczna wynosi 2,4 megawatów mocy elektrycznej (MWe), a roczna wydajność produkcji szacowana jest na 7,7 mln m3. Jest ona jedną z największych instalacji tego typu w kraju.

Główny cel projektu to modernizacja istniejącej sieci ciepłowniczej oraz budowa nowej sieci przesyłowej wraz z modernizacją źródła ciepła. Sieć ciepłownicza będzie zasilać unowocześnione węzy cieplne oraz planowane do wybudowania w istniejących obiektach, w których zlikwidowane zostaną indywidualne kotłownie. Łączna długość planowanego ciepłociągu wynosi 4,3 km. W ramach przedsięwzięcia planowane jest wyłączenie z użytkowania istniejącej kotłowi węglowej.

Planowane rozwiązania techniczne pozwolą na dalszą rozbudowę sieci ciepłowniczej oraz przyłączanie do nich następnych budynków. Inwestycja ma ruszyć w III kwartale 2017 roku, tuż po podpisaniu umowy o dofinansowanie.[:]