[:pl]Ministerstwo Energii ustosunkuje się do unijnego pakietu zimowego[:]

2018-06-29T12:09:03+00:00 24 kwietnia 2017|
[:pl]Ministerstwo Energii przygotowuje stanowisko Polski w sprawie tzw. pakietu zimowego. Stanowisko to będzie przedyskutowane również przez Sejm i Senat – poinformował wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski.

W pakiecie zimowym zaproponowano między innymi wprowadzenie ograniczenia emisji CO2. Miałoby ono obowiązywać nowe bloki energetyczne i działać w ramach rynku mocy. Proponowany limit emisji CO2 na jedną kilowatogodzinę to 550 g.

Podczas sejmowego wystąpienia 21 kwietnia 2017 roku, Grzegorz Tobiszowski mówił, że utrzymanie takiej wielkości sprawi, iż do 2021 roku inwestycje w energetyce mogą być w dużym stopniu oparte na gazie.

30 listopada 2016 roku, Komisja Europejska przedstawiła tzw. pakiet zimowy, czyli pakiet na rzecz czystej energii dla mieszkańców Europy. Polska jednak dość szybko zaczęła krytykować wiele zapisów, skarżąc się na naruszanie podstawowych praw państw członkowskich do swobodnego kształtowania bilansu paliwowo-energetycznego oraz do prowadzenia suwerennej krajowej polityki energetycznej.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, uważa, że pakiet ingeruje w krajowe mechanizmy wsparcia poprzez narzucanie ograniczenia emisyjnego. Według niego, Unia Europejska uderza w ten sposób w możliwość powstania nowych źródeł opartych o paliwa krajowe.

Ponadto, Minister Energii podkreśla, że w przypadku Polski, eliminacja wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o węgiel może skutkować deficytem mocy zainstalowanej o 60%. Uniemożliwi to wykorzystanie krajowych zasobów energetycznych.[:]