[:pl]Czy morskie farmy wiatrowe to rozwiązanie na przyszłość?[:]

2018-06-29T12:09:03+00:00 3 kwietnia 2017|
[:pl]

Na terenie Ławicy Dogger na Morzu Północnym powstanie sztuczna wyspa otoczona tysiącami wież wiatrowych – North Sea Wind Power Hub. 23 marca w Brukseli zostało podpisane porozumienie pomiędzy operatorami przesyłowymi z Holandii, Danii i Niemiec, którego celem jest zwiększenie możliwości produkcji energii z morskich farm wiatrowych.

Celem współpracy spółek TenneT TSO B.V. (Holandia), Energinet (Dania) and TenneT TSO GmbH (Niemcy) jest budowa usytuowanego na Morzu Północnym systemu elektroenergetycznego, który będzie miał łączną moc o 70 GW do 100 GW. Wytworzony prąd dotrze do sześciu krajów europejskich: Holandii, Danii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Belgii. Realizacja projektu stworzenia na Morzu Północnym jednej lub więcej wysp, tzw. Wysp Połączeń Energetycznych (Power Link Islands) pozwoli na wdrożenie systemu, który umożliwi dostarczanie energii w ekonomiczny oraz łatwo dostępny sposób.

Czy wyspy połączeń energetycznych to dalekowzroczna inwestycja?

Do wysp można podłączyć wiele farm wiatrowych o różnej mocy. Gdy indywidualne farmy zostaną podłączone do jednego centrum, umożliwi to znaczne zwiększenie nie tylko skali przepływu energii, ale również efektywności ekonomicznej.

Prąd wytwarzany w morskich farmach wiatrowych jest przesyłany bezpośrednio do krajów znajdujących się w basenie Morza Północnego. Kable transmisyjne mogą być również używane jako połączenia wzajemne pomiędzy rynkami energetycznymi wybranych państw. Ustabilizuje to oraz udoskonali sieć dostaw, jednocześnie zwiększając jej wydajność pod względem finansowym.

Oprócz tego wyspa może stanowić ułatwienie logistyczne, ponieważ instalacje, sprzęt oraz pracownicy mogą być wspólni dla wszystkich farm.

Znaczenie ma również lokalizacja – w przypadku Ławicy Dogger, warunki wiatrowe są optymalne a płytkie wody oznaczają niższe koszty instalacji.

Budowa sztucznych wysp nie jest jeszcze pewną inwestycją – na początku operatorzy z Holandii, Niemiec i Danii rozpoczną badania na temat opłacalności i możliwości wykonania projektu. Zakładają, że pierwsze Wyspy Połączeń Energetycznych mogą powstać dopiero w 2035 roku.

[:]