[:pl]Czysta energia dla unijnych wysp[:]

2018-06-29T12:08:10+00:00 22 maja 2017|
[:pl]14 unijnych państw oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej podpisali porozumienie, które zmierza do uruchomienia projektu, mającego na celu wypracowanie rozwiązań umożliwiających zwiększenie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego unijnych wysp.

Obecnie na kilku wyspach Unii Europejskiej realizowane są pilotażowe projekty, których celem jest budowa mikrosystemów energetycznych opartych na OZE. To szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i obniżenie kosztów energii dla mieszkańców wysp oraz możliwość testów i optymalizacji rozwiązań. Działania te, pomogą w budowie rozproszonej energetyki na obszarach działających obecnie w ramach scentralizowanych systemów energetycznych.

W projekt „Clean Energy for UE Islands” zaangażowały się również takie państwa jak Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Malta, Portugalia, Hiszpania i Szecja.

Celem jest przyspieszenie transformacji energetycznej na należących do UE ponad 2,7 tysiącach wysp. Doprowadzi to do ograniczenia wykorzystywania przywożonych na wyspy paliw kopalnych.

Komisja Europejska zapowiedziała realizację inicjatywy „Clean Energy for UE Islands” w ramach tzw. pakietu zimowego, czyli zbioru nowych regulacji dla unijnego rynku energii.[:]