[:pl]Polska na końcu rankingu wykorzystania energii słonecznej[:]

2018-06-29T12:08:10+00:00 19 maja 2017|
[:pl]Łączna moc zainstalowanych paneli słonecznych w Unii Europejskiej w 2016 roku przekroczyła 100 GW. Polska po raz kolejny znalazła się na końcu rankingu wykorzystania tej technologii – jednak to się zmienia.

W 2016 roku panele słoneczne dostarczyły Europejczykom najwięcej energii elektrycznej w historii, a mianowicie ponad 105 TWh (terawatogodzin). Jest to niewiele mniej, niż wyniosło zapotrzebowanie wszystkich polskich odbiorców. Z opublikowanych danych europejskiego konsorcjum EurObser’ER wynika, że 38 TWh dostarczyły panele zainstalowane w Niemczech, 22 TWh we Włoszech, a 10 TWh w Wielkiej Brytanii. W Polsce za pomocą energii słonecznej wyprodukowano tylko 0,1 TWh prądu.

Łącznie w Unii Europejskiej zainstalowanych jest już ponad 100 GW paneli słonecznych – znacznie więcej, niż planowały państwa członkowskie jeszcze kilka lat temu. Cena instalacji fotowoltaicznych na przełomie lat znacząco spadła, wobec czego przychylność rządów wielu państw europejskich do ich subsydiowania wzrosła. Polski system wsparcia dla tej technologii był jednak mniej przychylny.

Polska znalazła się na 25 miejscu spośród 28 państw członkowskich UE pod względem mocy paneli słonecznej na jednego mieszkańca, na którego nad Wisłą przypada zaledwie 5 watów w elektrowniach słonecznych. W jeszcze mniejszym stopniu ze słońca korzystają Finowie, Irlandczycy i Łotysze. Na pierwszym miejscu znalazły się Niemcy (500W na osobę), a następnie Włosi i Belgowie (po ok. 300W). Średnia w UE to niecałe 200W na osobę.[:]