[:pl]Przy polskiej granicy powstanie fabryka samochodów elektrycznych[:]

2018-06-29T12:08:10+00:00 15 maja 2017|
[:pl]Tuż przy granicy z Polską, w niemieckim Rothenburg/Oberlausitz, powstanie chińska fabryka samochodów elektrycznych. Planowany koszt inwestycji wynosi 1,14 mld euro i uwzględnia nie tylko budowę fabryki, ale również zaprojektowanie samochodu.

Chiński producent ani władze Saksonii nie podały, kiedy ruszy produkcja oraz ile samochodów zostanie wyprodukowanych. Pod koniec ubiegłego roku, Beijing WKW poinformował, że wraz z inną chińską firmą, Wuzhoulong, planuje otworzyć w Niemczech przedsiębiorstwo, które będzie docelowo produkować 100 tys. aut elektrycznych rocznie. W pierwszej fazie ma to być 30 tys. samochodów.

W komunikacie rządu Saksonii ujawniono jedynie, że w zakładach w Rothenburg/Oberlausitz będą produkowane samochody premium (w przypadku aut spalinowych, do tej grupy zalicza się m.in. Volvo V40, Audi A3, BMW serii 3 i Mercedesy klasy C). W wyniku inwestycji ma również postać ponad tysiąc miejsc pracy. Zakład planuje produkować samochody na rynek europejski, ale również eksportować je do Chin.  Podkreślono, że położone niedaleko polskiej granicy miasto Rothenburg/Oberlausitz wygrało rywalizację o lokalizację zakładu z Turyngią i Saksonią Anshalt.

W komunikacie giełdowym Beijing WKW przekazano, że firma uzyskała zgodę chińskiego rządu oraz przygotowuje się do rozpoczęcia projektu.

Rynek samochodów elektrycznych oraz aut o napędach alternatywnych rozwija się w Unii Europejskiej bardzo dynamicznie. Na koniec pierwszego kwartału 2017 roku osiągnął wielkość 213 tysięcy sztuk. W okresie styczeń-marzec aut z bateriami elektrycznymi zarejestrowano około 25 tysięcy.[:]