[:pl]Starbucks uruchamia ogromną farmę fotowoltaiczną[:]

2018-06-29T12:08:10+00:00 5 maja 2017|
[:pl]W maju zakończy się budowa wielkiej farmy fotowoltaicznej w amerykańskim stanie Północna Karolina. Inwestorem jest Starbucks, właściciel największej na świeci sieci kawiarni, dotychczas niekojarzony z rynkiem energetycznym.

W 2015 roku, Starbucks dołączył do prestiżowego grona określanego mianem RE100. Zrzesza ono największe koncerny, które zobowiązały się do korzystania wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. W kolejnym roku amerykański koncern kupił zieloną energię odpowiadającą w 100-procentach wygenerowanemu zużyciu.

Starbucks chce się teraz uniezależnić od zewnętrznych dostawców zielonej energii i przejść na generację z własnych źródeł. Przedsiębiorstwo dołącza w ten sposób do grona największych firm na świeci, które teraz inwestują w odnawialne źródła energii, chociaż wcześniej nie były związane z sektorem energetycznym.

Starbucks finalizuje w Północnej Karolinie budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 47 MW. Ma składać się ze 150 tys. modułów fotowoltaicznych, a wolumen wyprodukowanej energii ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez 600 sklepów amerykańskiej sieci. Uruchomienie ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Amerykański koncern rozszerza również kontakty na zakup zielonej energii produkowanej z farm wiatrowych, które należą do lokalnego dewelopera Puget Sound Energy. Dzięki temu, z odnawialnych źródeł energii będzie mogło skorzystać ponad 100 sklepów amerykańskiej sieci.

Oprócz Starbucks, całkowite przejście na energię z OZE zadeklarowały takie firmy jak: Facebook, Apple, Google, HP czy H&M.[:]