Kolejny kraj z farmą wiatrową na Morzu Bałtyckim

2018-06-29T12:08:09+00:00 29 czerwca 2017|

Finlandia dołączy do grona krajów z basenu Morza Bałtyckiego, które produkują energię z morskich elektrowni wiatrowych. W pobliżu miasta Pori rozpocznie się budowa pierwszej farmy wiatrowej o nazwie Tahkoluoto.

Farma wiatrowa u wybrzeży Finlandii ma mieć moc 40 MW i powstać na obszarze 6 km2. Złoży się na nią 10 turbin (model SWT-4.0-130) dostarczonych przez Siemensa.  Zostaną one zamontowane na głębokości 8 – 15 metrów, w odległości 0,5 – 3 km od brzegu.

Koszt morskiej farmy wiatrowej Tahkoluoto wyceniany jest na 120 mln euro. Projekt zostanie zrealizowany przez fińskiego dewelopera Suomen Hyötytuuli. Dzięki wykorzystaniu specjalnych fundamentów w technologii zwanej „gravity basen”,  będzie to pierwsza morska farma wiatrowa dostosowana do pracy przy ekstremalnie niskich temperaturach.

Fiński rząd wsparł inwestycję w ramach programów wspierających innowacje grantem w wysokości 20 mln euro. Wydatki inwestycyjne są dwukrotnie wyższe niż w przypadku firm wiatrowych na lądzie. Wynika to między innymi z prac przy montażu podwodnych fundamentów i okablowania.

Obecnie montowane są pierwsze fundamenty dostarczone przez Technip Offshore Finland. Budową infrastruktury energetycznej zajmie się firma ABB.

Montaż ma się zakończyć w najbliższych tygodniach, a produkcja energii rozpocznie się jesienią 2017 roku.