Polacy nie rozważają zakupu samochodu elektrycznego

2018-06-29T12:08:09+00:00 27 czerwca 2017|

Tylko 1 na 10 polskich kierowców rozważa zakup samochodu elektrycznego, chociaż aż 9 na 10 się nimi interesuje. Barierą jest zbyt wysoka cena i brak infrastruktury, co wynika z badania opinii przeprowadzonego na zlecenie Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Ponad 70% polskich kierowców uważa, że elektromobilność to przyszłość motoryzacji. 61,2% badanych uznaje samochody elektryczne za tańsze w eksploatacji, a 30,3% za mniej awaryjne. 28,9% kierowców docenia rzadsze przeglądany oraz brak konieczności wymiany olejów czy tradycyjnych części w samochodach elektrycznych. Kwestie ekologiczne są ważne dla 28,6% badanych.

Mimo tak dużego poparcia dla samochodów elektrycznych, zakup realnie rozważa jedynie 12,4% badanych. Główną barierą są koszty zakupy – są one głównym powodem małego zainteresowania zakupem elektryka aż u 57,3% polskich kierowców. 47,4% badanych zniechęca brak infrastruktury do ładowania.

Nawet zamożni Polacy są niechętni zakupowi aut elektrycznych. Tylko co czwarty z nich realnie rozważa taką inwestycję.

Zachętą do takiego zakupy mogłoby być dofinansowanie w ramach ogólnodostępnych programów dopłat – tak twierdzi 70,6% badanych. Zwolnienia z akcyzy (41,4%) oraz ulgi w okresie eksploatacji (24,5%) również zachęciłby polskich kierowców to zakupy samochodu elektrycznego. Możliwość skorzystania z darmowych miejsc parkingowych skłoniłoby 57,6% badanych.

Około 66% badanych uznało, że krajowy rynek motoryzacji elektrycznej powinien być wspierany przez państwo. Jak wskazuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, z krajów UE tylko Polska, Estonia i Bułgaria nie wprowadziły dotąd żadnych zachęt dla kupujących samochody elektryczne. W Polsce mają się one wkrótce pojawić – w przyszłym roku Ministerstwo Energii ma wprowadzić ustawę o elektromobilności.

Badanie zrealizowano w czerwcu 2017 r. dla Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych przez agencję SW Research. Przeprowadzono je metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW panel, korzystając z odpowiedzi 1010 osób powyżej 18. roku życia, które posiadają prawo jazdy i korzystają z auta.