Studenci AGH chcą zbudować lampy solarne w Tadżykistanie

2018-06-29T12:08:09+00:00 19 czerwca 2017|

Studenci Akademii Górczniczo-Hutniczej w Krakowie stworzyli kurs online dla najzdolniejszych studentów z Tajik Technical University w Dusznabe, który obejmuje proces budowy lampy solarnej. Do pełnej realizacji projektu został im ostatni krok – w tym czasie zbudują edukacyjną lampę solarną, która stanie w centrum kampusu w stolicy Tadżykistanu jako symbol innowacji.

Aż 7 na 10 osób w Tadżykistanie zmaga się z przerwami w dostępie do energii elektrycznej. Autorzy projektu zwracają uwagę, że system energetyczny w tym państwie nie jest w stanie zaspokoić potrzeb ośmiomilionowego społeczeństwa, gdyż w 95% jest oparty na hydroenergii.

Studenci AGH przygotowali internetowy kurs, w którym w jasny i prosty sposób przekazują wiedzę na temat kolejnych komponentów lampy solarnej. Finalną częścią będzie powstanie inżynierskiego projektu oświetlenia. Zostanie ono ufundowane ze środków zebranych na platformie PolakPotrafi.pl. Do zrealizowania tego celu potrzeba około 4 tys. zł.

Jednym z celów Projektu Tadżykistan jest pomoc w realizacji agendy Sustainable Development Goals  2030. Studenci AGH postanowili dołożyć swoja cegiełkę i pomóc studentom energetyki w Dusznabe. Jeżeli chcecie wesprzeć studentów AGH, zapraszamy tutaj: http://projecttajikistan.pl

źródło: http://projecttajikistan.pl