Pierwsze osiedle w kraju zasilane w pełni energią z instalacji fotowoltaicznych

2018-06-29T12:03:00+00:00 16 sierpnia 2017|

Nad Jeziorem Sławskim położonym w województwie lubuskim powstanie osiedle, które będzie zasilane energią z zamontowanych na dachach domów instalacji fotowoltaicznych, z których część energii będzie gromadzona w domowych magazynach energii. Dodatkowo, przy każdym z domów stanie stacja ładowania samochodu zasilanego energią elektryczną.
Osiedle, które powstanie nad Jeziorem Sławskim, będzie się składało z 23 domów jednorodzinnych, 30 domów dwulokalowych, a także 38 mieszkań i kilku lokali usługowych. Na wszystkich obiektach zostaną zainstalowane systemy fotowoltaiczne.

Inwestor doprowadził już do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i posiada projekt osiedla.
Zamontowane na dachach domów moduły fotowoltaiczne będą produkować energię elektryczną nie tylko na potrzeby urządzeń elektrycznych i stacji ładowania EV, ale również zapewnią energię do zastosowanych w domach systemów ogrzewania podczerwienią, co będzie skutkować czystym powietrzem i brakiem wytwarzanego smogu.

– Chcemy, aby energii, która będzie pochodziła ze słońca, wystarczyło na wszystkie sprzęty elektryczne i na doładowanie samochodów elektrycznych. To osiedle przyszłości, które za dekadę będzie osiedlem standardowym – zapewnia Sławomir Czech, przedstawiciel dewelopera.

Według inwestora, zastosowanie alternatywnych sposobów wykorzystania energii produkowanej z fotowoltaiki, w połączeniu z aktualnymi warunkami rozliczeń nadwyżek energii wprowadzanej do sieci latem i możliwości odbioru jej w sezonie zimowym w ramach systemu opustów, ma sprawić, że koszty ogrzewania będą bliskie zera.

Łączna moc dachowych instalacji fotowoltaicznych ma sięgnąć aż 1 MW. Deweloper zapewnia, że skala inwestycji umożliwia pozyskanie komponentów instalacji w dużo atrakcyjniejszych cenach. Stąd ich wykorzystanie nie powinno przełożyć się na wyższe ceny oferowanych domów.
Klienci, którzy zdecydują się na zakup domu, uzyskają możliwość zakupu auta hybrydowego na preferencyjnych warunkach. Ponadto w pierwszym roku będą mogli korzystać bezpłatnie z hybrydowej Toyoty Yaris.