We Wrocławiu rusza wypożyczalnia aut elektrycznych

2018-06-29T12:03:00+00:00 4 października 2017|

Samochody elektryczne w ramach sieci o nazwie Vozilla wyjadą na ulice Wrocławia już w przyszłym miesiącu a nie jak wcześniej zakładano na początku 2018 roku. Docelowo w ramach miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych do dyspozycji wrocławian i turystów będzie 200 samochodów, w tym 190 osobowych Nissan Leaf oraz 10 dostawczych aut e‑NV200.
Leaf to najpopularniejszy na świecie samochód elektryczny.

Nissan sprzedał dotąd ponad 200 tys. elektrycznych Leafów. W nowej wersji Leafa zwiększono pojemność baterii z 24 kWh na 30 kWh. Ceny Leafa w Polsce zaczynają się od 128 tys. zł z baterią o pojemności 24 kWh. Wersja z baterią o pojemności 30 kWh to wydatek co najmniej 149 tys. zł.
W pierwszym przypadku Nissan deklaruje możliwość przejechania na naładowanej baterii około 100-160 km, natomiast posiadając baterię o pojemności 30 kWh pokonamy ok. 125-200 km

Dostawczy e-NV200 to w pełni elektryczny samochód użytkowy o deklarowanym przez producenta zasięgu do 170 km. Oferuje 770 kg ładowności oraz możliwość przewiezienia dwóch europalet. Model występuje także jako 5- lub 7‑miejscowy samochód osobowy.
Samochody elektryczne z miejskiej wypożyczalni będą we Wrocławiu traktowane priorytetowo. Miasto zdecydowało bowiem o udostępnieniu im buspasów oraz na stałe zarezerwowanych miejsc parkingowych w centrum.

Wynajmujący nie będzie ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z opłatą za paliwo, parking czy ubezpieczenie. Pojazdy będą dodatkowo wyposażone w system monitorowania. Opłaty za korzystanie z aut elektrycznych będą naliczane w zależności od czasu użytkowania. W ramach tego będą zawarte opłaty za rezerwację, jazdę i parkowanie.

Wstępnie przyjęto, ze koszt użytkowania ma wynosić około 1 zł za minutę. Dokładny cennik nie został jednak jeszcze podany.
W tym miesiącu operator usługi Vozilla przeprowadzi ostatnie testy systemu, natomiast miasto wyznaczy dedykowane tej usłudze miejsca parkingowe.
Źródło:gramwzielone.pl